Relacja ze spotkania KUEK w Krakowie 06.09.2019 "Jak nie dać się zrobić w balona w inwestycjach" Tomasz Tarczyński Prezes Opoka TFI

“A-I-D-A. Attention, interest, decision, action. A-B-C. Always be closing.” Od przypomnienia słynnego monologu motywacyjnego Aleca Baldwina z “Glengarry Glen Ross” zaczął swój wykład Tomasz Tarczyński. Podobnie jak w latach 80-tych, kiedy powstawała sztuka Davida Mameta, sprzedawcy produktów inwestycyjnych stają na głowie, żeby wcisnąć nam obietnicę zysku “zapominając” o powiązanych ryzykach. Zamiast ich winić, nauczmy się czytać między wierszami i nie ulegać emocjom, tym pozytywnym i negatywnym.

Produkty inwestycyjne, uczy Tomasz, to przeciwieństwo towarów konsumpcyjnych. Te drugie oferują prostą korzyść w zamiast za wydane pieniądze. Produkty inwestycyjne są o wiele bardziej skomplikowane. Oferują możliwości. Możliwość zysku, zawsze powiązana jest z możliwością straty. 

 

Takie na przykład nieruchomości. Właściciele condohoteli oferują gwarantowaną stopę zwrotu. Ale nim ulegniemy jej urokowi powinniśmy spytać: a kto tę stopę gwarantuje? Jaki kapitał ma spółka i czy będzie w stanie pokryć zobowiązania? A jeśli będzie w stanie, to czy aby cena, po której oferują nam apartament nie jest zawyżona, tak, że przyszłe nasze “zyski” wraz z marżą zapłacimy firmie na starcie? Życie boleśnie odpowiedziało na te pytania amerykańskim inwestorom, których apartamenty condo w czasach kryzysu niszczały ani nie dając zysku, ani nie dając się sprzedać.

 

Albo obligacje. Podobno o wiele bezpieczniejsze od akcji. Emitowane przez duże firmy, audytowane przez renomowanych konsultantów w emisji kontrolowanej przez KNF. Ale jeśli w czasach gdy oprocentowanie lokat sięga 2%, firma sprzedaje obligacje oprocentowane na 11% - sprawa powinna być dla nas jasna. Ten biznes może, ale NIE MUSI się udać. Kto tyle oferuje, musi mocno ryzykować i w żadnym wypadku nie należy oddawać mu całych oszczędności. Co najwyżej ich drobny wycinek. Kto o tym nie pamięta, ten boleśnie się sparzy, jak choćby klienci GANTa i Get Backu. 

 

Wykład Tomasza zawierał więcej takich praktycznych rad. Oceniając fundusz akcji, warto spojrzeć na zmienność wycen jego udziałów. Jeśli jest niewielka, to podejrzane, wszak dla akcji typowa jest duża zmienność kursów. Taka sytuacja może świadczyć, że bogaci właściciele tego funduszu sztucznie pompują kurs spółek portfelowych - ale takie praktyki nie trwają wiecznie. Podobnie, fundusze obligacji o niewielkiej zmienności często opierają się na kruczku, w myśl którego każda obligacji jest wyceniona po cenie nabycia, dopóki emitent nie zbankrutuje. Supertanie akcje? 

 

Ale najważniejsze były porady generalne. Po pierwsze, należy zdawać sobie sprawę z ryzyka, które zawsze jest znaczne, jeśli emitent instrumentu finansowego oferuje wysokie zyski. Ryzyko nie jest złe samo w sobie, tak długo, jak długo jesteśmy go świadomi i nie ryzykujemy kwot, na które nas nie stać. Po drugie, w portfelu zawsze powinniśmy mieć jak najwięcej zróżnicowanych walorów, najlepiej kupowanych wtedy, gdy są tanie. Takie złoto sprawdzi się jako ubezpieczenie od krachu tylko wtedy, kiedy kupimy je, gdy jego kurs będzie szorował po dnie. Po trzecie, największym wrogiem inwestora są jego emocje, zarówno chciwość jak i strach. Ta pierwsza każe nam kupować walory, których kurs rośnie, co sprawia, że często kupujemy na górce. Ten drugi każe pozbywać się w dołku walorów, który kurs zaczął spadać. 

 

A polska giełda? Jest w dołku bardzo głębokim. Znikające z rynku walory OFE, afera Get Backu, nieodpowiedzialne wypowiedzi członków rządu, jak choćby Krzysztofa Tchórzewskiego, że jeśli przeniesiemy księgowo 10 mld z kapitału zapasowego spółek Skarbu Państwa na kapitał zakładowy, to wartość spółek wzrosłaby o 50 mld. Polski rynek jest przeorany, to zgliszcza i banana market. Czy to znaczy, że nadarza się dobra okazja do kupowania? Tę kwestię, niech każdy sam rozważy w domowym zaciszu.

 

Podczas spotkania do grona Korporantów dołączyli: Zuzanna Pamuła oraz Piotr Marzec.

Other news