Życie na pełnej k... czyli jak nie dać się zwariować będąc przedsiębiorcą - Paweł Sala. Relacja ze spotkania @KRK 13.02.2020

W zwinnej firmie szczęśliwy szef. Paweł Sala, założyciel Freshmail w Krakowie o tajemnicach swojej organizacji

 

Paweł Sala, nasz czwartkowy prelegent, pozamiatał bardzo dokładnie, w szczególności polski rynek email marketingu. Jego założony w 2008 Freshmail stał się standardem w Polsce skutecznie wypierając z kraju potentatów zachodnich w rodzaju MailChimp czy GetResponse.

Paweł, przyznajemy to nie bez zazdrości, to człowiek sukces w każdym calu. Rosnąca firma (żeby to jedna), wspaniała rodzina, rozległe zainteresowania, sporty ekstremalne. Ale jak przyznaje, na tym instagramowo doskonałym życiu self made supermana od dłuższego rodzaju kładł się cień. Menedżer, autor książek, ceniony prelegent, podcaster, spadochroniarz a przy okazji  superojciec i supermąż czuł się coraz mocniej wyczerpany, niczym chomik nieustannie ścigający się z własnym kołowrotkiem. Paweł, napiszmy to otwarcie, nie był szczęśliwy. A Paweł - w czym akurat pewnie przypomina wielu z nas - nie lubił nie być szczęśliwym. W odróżnieniu od większości z nas znalazł na to sposób.  

Równowagę odzyskał dzięki “zwinnemu zarządzaniu”, głównemu tematowi piątkowej prelekcji. Słowo “zwinny” robi ostatnio oszałamiającą karierę, metodyki Scrum i Agile stały się już standardami w zarządzaniu projektami IT. Prawie wszyscy o nich słyszeliśmy: praca podzielona na dwutygodniowe sprinty, codzienne krótkie, superkonkrety spotkania, po każdym sprincie z taśmy produkcyjnej zjeżdża gotowy i przetestowany “używalny” fragment nowej funkcjonalności. Do tego trzy filary; transparentność, inspekcja i adaptacja: wszyscy wiemy, co robimy, jak nam idzie i co należy zmienić, żeby szło nam lepiej. Paweł, z właściwym sobie rozmachem, z niewielkiego zespołu projektowego postanowił przenieść te schematy na całą niemałą firmę. 

Pierwszy etap, to wartości. Nie pustosłowie typu “bezpieczeństwo ponad wszystko”, “klient na pierwszym miejscu” tylko wywodzące się ze metodyki scrum szacunek, otwartość i skupienie. Otwartość to otwartość, pracownicy wiedzą, jaka jest sytuacja firmy, wtedy, kiedy jest dobrze i wtedy, kiedy ch...wo. Taka wiedza, to dla pracownika błogosławieństwo ale i obciążenie. Musi zacząć sam podejmować świadome decyzje. Za świadomością sytuacji firmy idą bowiem szerzej formułowane cele. Decyzje o tym, jak osiągnąć cel sprzedażowy, ile zdobyć od starych klientów, ile od nowych, ile z którego produktu itp. podejmują sami pracownicy. Czujący swoją sprawczość i wpływ na działanie firmy pracownicy nie popełniają z reguły ponownie tych samych błędów.

Szefowie Freshmaila lubują się w drobnych ale skutecznych socjomenedżerskich narzędziach. Firma potrzebuje podnieść motywację pracowników a niekoniecznie może w nieskończoność ścigać się na benefity i liczbę Playstation w każdym gabinecie? Czasem wystarczy pochwała, nie od szefów, tylko od zwykłych współpracowników w postaci paczki żelków, przyznana otwarcie i szczerze, w drodze jawnego głosowania.

Każdy medal ma dwie strony i wszystkie zastosowane we Freshmailu metody potrafią sprawić niespodziankę. Delegowanie uprawnień odciąża zarząd ale problem robi się stopień niżej. Obdarzeni nowymi kompetencjami menedżerowie średniego szczebla niechętnie delegują uprawnienia jeszcze niżej. Raz ośmieleni pracownicy przestają obawiać się dyskusji. Teraz nawet członek zarządu, kiedy przychodzi do zespołu z kolejnym świetnym pomysłem do wdrożenia od razu, musi się przygotować na szczere i krytyczne uwagi. To może irytować ale z drugiej strony pozwala przełamać samotność zarządzających. Zamiast tłumu posłusznie realizujących każdą głupotę lemingów zyskują współpracowników. 

Myślicie, że to koniec? Ani trochę. Do wspomagania liderów średniego szczebla doskonale nadaje się mastermania, do selekcji zadań starfish a do poprawy stosunków między top managementem… terapia małżeńska. Chcecie pogodzić, ze sobą menedżerską skuteczność i udane życie osobiste - posłuchajcie jednego, z licznych wykładów Pawła, lub sięgnijcie po jego książki. A potem, poszukajcie własnych dróg i sposobów. 

Bądźcie jak Paweł. Najlepiej od dziś.

Other news